Deník KBT

O terapii, úzkosti a všem mezi tím. Články, které vás můžou nasměrovat.

Možná jste to už někdy slyšeli – "Tohle bych měl probrat s terapeutem." Ale co to vlastně znamená? Kdy už "to nestačí řešit s kamarádkou" a kdy je naopak ta správná chvíle vyhledat odbornou pomoc Terapie není znak slabosti. Naopak – je to odvážný krok k sebepoznání, změně a úlevě.

Terapie už dávno není jen pro "blázny" nebo "slabochy". A přesto kolem ní koluje tolik mýtů, že spoustu lidí odradí dřív, než vůbec začnou. Pojďme se společně podívat na ty nejčastější a říct si, proč už jim nemusíme věřit.

Terapie vs. přátelská rada – proč to není totéž. "Mám skvělou kamarádku, ta mě vždycky vyslechne. Potřebuju vůbec terapeuta?" Tohle je častá otázka. A je pravda, že blízké vztahy jsou nenahraditelné. Umí utěšit, obejmout, nabídnout svoje zkušenosti nebo humor. Ale i když může kamarádská rada někdy uklidnit nebo rozesmát, není to totéž jako terapie....

Rozhodnutí začít terapii bývá často spojené s nejistotou. Co mě čeká? Co budu říkat? A jak to vlastně celé funguje? V tomto článku vám přiblížím, jak vypadá spolupráce v rámci kognitivně-behaviorální terapie (KBT) – přístup, ve kterém aktuálně pracuji.

První terapeutické setkání může být pro někoho krokem do neznáma. Možná přemýšlíte, co vás čeká – a také: "mám si s sebou něco vzít?" Dobrá zpráva je: nemusíte si brát nic speciálního. Ale pár drobností vám může pomoci cítit se klidněji a připraveněji.

Poporodní období je často popisováno jako čas štěstí, euforie a zamilovanosti do miminka. Realita je ale mnohdy jiná. Mnoho žen zažívá po porodu silné emoce, úzkost, smutek, vyčerpání – a někdy také poporodní depresi. Je to období, kdy je podpora okolí naprosto klíčová. A zároveň je to čas, kdy některé věty, byť myšlené dobře, mohou zraňovat nebo...

Panický záchvat může přijít zničehonic. Srdce se rozbuší, dech se zrychlí, ruce se třesou, točí se hlava… a mozek hlásí jediné: "něco je špatně". Můžeš mít pocit, že omdlíš, ztratíš kontrolu, nebo že umíráš. Ale dobrá zpráva je, že panický záchvat sice je děsivý, ale není nebezpečný. A dá se naučit ho zvládnout.

O přerodu ženy v mámu se pořád mluví málo. Jako by to byla automatická součást porodu – dítě se narodí, a máma je přece "hotová". Jenže každá, kdo si tím prošla, ví, že to tak jednoduché není. Vlastně je to možná jedna z největších vnitřních proměn, kterou v životě zažijeme.

Tyhle věty často slýcháme – a někdy i zaměňujeme. Ale stres a úzkost nejsou totéž. A i když se mohou projevovat podobně, je mezi nimi zásadní rozdíl.